Przejdź do treści
Proszę czekać...
Okna w pokoju dziecięcym – jak wybrać?

Okna w pokoju dziecięcym – jak wybrać?

Urządzając dom czy mieszkanie, kierujemy się naszym komfortem, względami estetycznymi oraz funkcjonalnością. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie domowników, szczególnie jeśli mamy dzieci. Pokój dziecięcy to oaza naszej pociechy. Tutaj bawi się, uczy i śpi. Dzieci potrafią zaskoczyć dorosłych swoimi pomysłami i wyobraźnią, dlatego tak ważne jest zaplanowanie dla nich bezpiecznej przestrzeni.

Jednym z elementów, na które musimy zwrócić uwagę jest okno.  Podpowiadamy, jakie rozwiązania, dostępne na rynku, warto przemyśleć, projektując pokój dla dziecka.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki i stara się zadbać o to, aby miejsce, w którym dziecko spędza najwięcej czasu było komfortowe i bezpieczne. Odpowiedni dobrane okna, wpływają na optymalny klimat w pomieszczeniu, w których śpi i bawi się nasza pociecha. Aspekty na które, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę to.

Energooszczędność

Nowe okna muszą spełniać standardy wyznaczone przez Unię Europejską, warto jednak przeanalizować dostępne rozwiązania, zwracając uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej Uw. Im niższa wartość współczynnika, tym lepsza ochrona przed uciekaniem ciepła. Energooszczędne okna nie tylko pomogą utrzymać optymalną temperaturę w chłodne dni, ale także wpłyną na koszty ogrzewania.

Wentylacja i nawilżenie

Paradoksalnie, zdarza się jednak, że zbyt szczelne okna również mogą być problem, gdy niewłaściwie działa w budynku system wentylacji. W takim wypadku może pojawić się wilgoć, zaparowane szyby, a nawet pleść, które odbiją się na samopoczuciu czy zdrowiu dzieci. Otwieranie okien podczas niesprzyjających warunków pogodowych w pokoju niemowlaków, również może być ryzykowne dla ich zdrowia.

Z tych powodów warto wybrać okna wyposażone w nawiewniki higrosterowane. Mechanizm regulatora jest oparty na higrometrze – niewielkim, precyzyjnym urządzeniu, które mierzy wilgotność względną w pomieszczeniu i bezpośrednio steruje przepływem powietrza, dostosowując wydajność systemu wentylacji do poziomu wilgotności.

W dziecięcym pokoju, aby nie narażać młodego organizmu na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak smog, można zainstalować nawiewniki, które wyposażone są w dodatkowe filtry.

Ochrona przed hałasem

Jeśli okna w pokoiku dziecięcym znajdują się od ruchliwej ulicy, obok jest taras sąsiadów albo nasz budynek leży w sąsiedztwie głośnych miejsc np. torów kolejowych warto zwrócić uwagę na współczynniku izolacji akustycznej Rw. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym lepsza ochrona przed hałasem  i wygłuszenie dźwięków dobiegających z zewnątrz.  Spokojny dziecięcy sen jest niezwykle ważny dla zdrowia i rozwoju dziecka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o parametrach okien, sprawdź nasz wcześniejszy wpis: Jak czytać oferty od dostawców okien i co oznaczają poszczególne informacje? 


I najważniejsze bezpieczeństwo

Dzieci mają różne pomysły i nie zawsze są w stanie przewidzieć konsekwencję swoich zabaw.

Szyby okienne obecnie produkowane dość ciężko zbić przypadkiem. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że dziecko nieświadomie rzuci w szybę ciężkim przedmiotem, który spowoduje stłuczenie szyby. Rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć fatalnych skutków takiej sytuacji, czyli poranienia dziecka kawałkami szkła jest wybór tak zwanych „szyb bezpiecznych”, w których szyby w pakiecie zostają pokryte folią. Rozwiązanie sprawi, że nawet jeśli dojdzie do rozbicia szyby, to nie rozpadnie się ona na kawałki, a zostanie utrzymana przez folię.

Inną opcją jest szyba hartowana, która po uszkodzeniu rozbija się na wiele nieostrych kawałków. Nawet podczas sprzątania takich odłamków jest się trudno skaleczyć. Decydując się na zastosowanie odpowiedniego pakietu szybowego nie musimy się obawiać, że naszemu dziecku stanie się krzywda podczas zabawy, nawet gdy szyba zostanie zbita.

Kolejnym elementem istotnym dla bezpieczeństwa dziecka są klamki w oknach. Niestety każdego roku słyszymy w mediach o tragicznych wypadkach związanych z wypadnięciem dziecka przez okno. W celu ograniczenia dziecku możliwości otwarcia okna samodzielnie warto wziąć pod uwagę wybór klamki z kluczykiem. Gdy wyjmiemy z okna kluczyk, nie ma możliwości jego otwarcia.

Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Okucia, czyli serce funkcjonalne okna
 

Więcej światła w pokoju dziecka

Wybierając okna do pokoju dziecka, warto też pochylić się nad tematem samej szyby. Na rynku dostępne są szyby o większej przepuszczalności promieni słonecznych, takie pakiety szybowe sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i jaśniejsze. Większy dostęp do naturalnego światła poprawia samopoczucie i sprzyja nauce.

Kolory okien

Parapety okna oraz materiał z jakiego jest wykonany to niewątpliwie kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze, jednak nie zapominajmy o względach estetycznych. Obecnie kupując okna mamy naprawdę ogromny wybór barw drewnopodobnych oraz szerokiej gamy kolorów niestandardowych, począwszy od klasycznych brązów, poprzez odważną żółć, czerwień i zieleń, kończąc na stonowanych odcieniach szarości czy czerni.

Jak osłonić okno w pokoju dziecka?

Na etapie wyboru okien warto pomyśleć o sposobach osłaniania okien. Jedną z opcji są rolety zewnętrze, które pozwalają na całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Chronią dobrze przed słońcem, zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia latem, a zimą przed stratami ciepła.

Szczegółowo dostępne rozwiązania omówiliśmy tutaj: Rodzaje rolet zewnętrznych

Alternatywę dla rolet zewnętrznych stanowią żaluzje fasadowe. Ich zaletą jest możliwość regulacji ilość wpadającego do wnętrza światła, dzięki swobodnej zmianie kąta ustawienia lameli.
Jeśli okna w pokoju dziecka wychodzą na północ, nasłonecznie w ciągu dnia nie jest duże oraz w budynku nie ma ani rolet ani żaluzji na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań rolet tekstylnych.

Wybierając okna do pokoju dziecięcego pamiętajmy, że warto postawić na wysoką jakość.  Nasze pociechy rosną i zmieniają się ich potrzeby, ale funkcjonalne, dobrze dobrane okno, wykonane na solidnych profilach może nam posłużyć wiele lat.