Przejdź do treści
Proszę czekać...
Jak wybrać drzwi zewnętrze?

Jak wybrać drzwi zewnętrze? Kompleksowy poradnik cz. II

Zakup drzwi zewnętrznych to decyzja, którą warto dobrze przemyśleć. Odpowiednio dobrane drzwi przez lata zapewnią domownikom ciepło i bezpieczeństwo oraz cieszyć będą swoimi walorami estetycznymi. W ostatnim naszym artykule przedstawiliśmy najpopularniejsze dostępne rodzaje materiałów, z których wykonane mogą zostać drzwi zewnętrzne oraz ich zalety.

Artykuł znajdziecie tutaj: Jak wybrać drzwi zewnętrze?

W tym artykule skupimy się na innych elementach konstrukcyjnych, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie drzwi wejściowych.

Panel nakładkowy czy wsadowy do drzwi zewnętrznych?

Odpowiedź na pytanie, który panel drzwiowy wybrać oczywiście zależy od indywidualnej sytuacji, w której się znajdujemy. Warto poznać wszystkie dostępne rozwiązania.

Panel wsadowy drzwi

Panel wsadowy montowany jest wewnątrz skrzydła. Wybierając takie rozwiązanie, widoczna będzie rama skrzydła zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Panel wsadowy wciąż cieszy się dużą popularnością. Jego zaletą jest możliwość wymiany, gdy powierzchnia ulegnie uszkodzeniu bez konieczności zakupu nowych drzwi. Za jego wyborem może przemawiać również cena, gdyż zazwyczaj jest to tańsze rozwiązanie. Polecany jest jednak bardziej w przypadku remontu starszego budynku niż w nowoczesnym budownictwie. Wyraźne granice skrzydła mogą nie współgrać z nowoczesnym i minimalistycznym wzornictwem. Przegrywają również w kwestii parametrów termoizolacyjnych z kolejnym rozwiązaniem.
Panel wsadowy stosowany jest częściej w drzwiach wykonanych z PVC, a zdecydowanie rzadziej aluminiowych.

Panel obustronnie nakładkowy drzwi

Najnowocześniejszym rozwiązaniem w kwestii paneli drzwiowych są panele obustronnie nakładkowe.  Przy tym rodzaju wypełnienia w widoku od wewnątrz oraz z zewnątrz widzimy jedynie ozdobny PANEL, który idealnie pokrywa ramiak skrzydła przez co staje się on niewidoczny, nadając drzwiom elegancki i nowoczesny wygląd. 
Rozwiązanie to jest wyjątkowo popularne wśród zwolenników minimalistycznych designerskich projektów. Zdecydowaną zaletą są ich właściwości termoizolacyjne, co jest dziś kluczowe dla osób budujących domy energooszczędne oraz pasywne.

Panel obustronnie nakładkowy daje duże możliwości w kwestii stylistyki. Do wyboru jest cała gama kolorów z palety RAL oraz paleta oklein. Wiele wzorów wypełnień oraz możliwości zastosowania różnych pakietów szklenia pozwala uzyskać indywidualny charakter.

Panel jednostronnie nakładkowy

Rozwiązaniem, które możemy nazwać pośrednim są panele jednostronnie nakładkowe. Przy tym rodzaju wypełnienia w widoku od wewnątrz widać wyraźnie ramiak skrzydła oraz panel (podobnie jak w przypadku panelu wsadowego), natomiast w widoku od zewnątrz  widzimy jedynie ozdobny panel. Rozwiązanie sprawdzi się gdy zależy nam by z zewnątrz drzwi nie odbiegały od wybranej stylistyki, ale od środka ich estetyka nie ma dla nas znaczenia np. drzwi boczne/ tylne czy prowadzące do garażu lub pomieszczenia gospodarczego.

Drzwi wejściowe jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe a może z doświetleniem?

Drzwi zewnętrzne jednoskrzydłowe

Drzwi wejściowe jednoskrzydłowe to klasyczne rozwiązanie, które zawsze chętnie wybierają klienci. Niezmiennie sprawdzają się zarówno w domkach jednorodzinnych, jak budownictwie wielorodzinnym czy zabudowach szeregowych. Ich zaletą jest szeroki wachlarz możliwości wykończenia i gama kolorystyczna. Drzwi jednoskrzydłowe można również wyposażyć dodatkowe w przeszklenia. Niewątpliwą zaletą konstrukcji jednoskrzydłowych jest łatwiejsze uzyskanie wysokich parametrów termicznych oraz akustycznych, a to ma znaczenie szczególnie dla właścicieli budownictwa energooszczędnego i pasywnego.  

Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe

Idealnym rozwiązaniem dla właścicielu dużych i przestronnych domów może okazać się natomiast konstrukcja drzwi dwuskrzydłowych. Duże dwuskrzydłowe drzwi pozwalają uzyskać ciekawy efekty wizualny. Wyposażenie ich natomiast w przeszklenia sprawia, że doskonale doświetlają wnętrze, minimalizując potrzebę sztucznego doświetlenia korytarza. Ich niewątpliwą zaletą jest również funkcjonalność podczas wnoszenia wielkogabarytowych mebli, sprzętu czy innych remontów.

Skrzydła z doświetleniem

Jednym z wiodących współcześnie trendów w projektowaniu drzwi wewnętrznych są drzwi z przeszkleniami. Dodanie do drzwi przeszklonych elementów sprawia, że pomieszczenie staje się jaśniejsze. W wielu przypadkach możemy wówczas nie korzystać z dodatkowego oświetlenia, redukując również koszty. Warto również podkreślić, że drzwi zewnętrzne z doświetleniem to niewątpliwie efekt wizualny. Przeszklenia dodają charakteru i pozwalają uzyskać designerskie uzupełnienie elewacji.
Do wyboru mamy skrzydła z naświetleniem górnym, jednym doświetleniem, a także dostawkami doświetlającymi. Co więcej, naświetlenie boczne możemy połączyć także z górnym.
Jeśli zastanawiasz się natomiast jakie szkło wybrać do drzwi z naświetleniem, sprawdź nasz kolejny poradnik - link

Nowość Zewnętrze drzwi pivot – dla kogo drzwi z przesuniętą osią otwarcia?

Źródło.www.pivotdoors.de

Drzwi obrotowe pivot od niedawna podbijają światowe rynki, ponieważ są spójne z obecnie panującymi trendami w architekturze, czyli wielkimi przeszkleniami oraz dużymi otworami budowlanymi. Drzwi z przesuniętą osią otwarcia to odejście od klasycznych mocowań bocznych. Zawias drzwi Pivot umieszczony został w dolnej i górnej ramie, a tym samym przesunięta została oś obrotu. W ten sposób powstał system otwierania wahadłowo-obrotowy, który pozwala tworzyć znacznie większe drzwi zewnętrzne nawet 2x4m o wadze skrzydła nawet do 500kg. Takie konstrukcje mimo swojej wagi pracują płynnie i lekko.

Świetnie sprawdzą się dla właścicieli domków jednorodzinnych, którzy stawiają na nowoczesny design i nieszablonowe rozwiązania. Drzwi z przesuniętą osią otwarcia znajdują również zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej.