Przejdź do treści
Proszę czekać...
Rodzaje rolet zewnętrznych cz.1

Rodzaje rolet zewnętrznych cz.1

Dziś już niemal każdy właściciel nowo budowanego lub remontowanego domu decyduje się na montaż rolet zewnętrznych. Rolety gwarantują lepszą izolację termiczną, chronią przed hałasem i nadmiernymi promieniami słonecznymi, a także zapewniają większą intymność i bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, tak aby każdy mógł wybrać odpowiednio do potrzeb i możliwości. W tym artykule zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje o roletach zewnętrznych, aby ułatwić dokonanie słusznego wyboru.

Zalety rolet zewnętrznych

Ochrona przed promieniami słonecznymi to zdecydowanie jedna z ważniejszych zalet. Każdy lubi wpadające przez okno delikatne promienie słoneczne, jednak latem przy upałach, potrafią być niezwykle uciążliwe. Nadmierne promieniowanie utrudnia również pracę przy komputerze czy oglądanie telewizji.

Utrzymanie właściwej temperatury w domu. Rolety pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w zależności od potrzeb. Latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem, pozwalają stworzyć cień. Zimą natomiast zapobiegają wychładzaniu się pomieszczeń i zatrzymują ciepło w środku.

Cisza i intymność. Rolety świetnie sprawdzą się, gdy mieszkamy hałaśliwej części miasta lub mamy blisko sąsiadów. Rolety mogą odrobinę stłumić hałas i ochronią Cię przed wścibskimi sąsiadami zaglądającymi przez okna.

Większe bezpieczeństwo mieszkańców. Niektóre modele rolet mają atesty antywłamaniowe i pozwolą lepiej ochronić dobytek przed złodziejami, którzy najczęściej wybierają właśnie okna jako sposób, by dostać się do środka.

Podstawowe rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne możemy podzielić na 3 typy ze względu na ich montaż: rolety natynkowe, rolety podtynkowe oraz rolety nadstawne. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, które warto poznać zanim podejmie się decyzję.

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe to jedno z popularnych rozwiązań, wybieranych do nowoczesnego budownictwa, ale także starszym budownictwie. Rolety natynkowe mogą zostać bowiem zamontowane na każdym etapie budowy domu a także już po jego zakończeniu. Nie ma wymogu planowania ich wcześniej. System sprawdzi się w miejscach, gdzie nie przewidziano możliwości zabudowy skrzyni rolety, np. w domu z gotową elewacją czy w nieruchomości, gdzie wielkość ocieplenia jest mniejsza od wielkości skrzyń rolet, a inwestor nie planuje obudowywania skrzyń.

Rolety zewnętrzne natynkowe mogą zostać zamontowane na trzy różne sposoby.

Pierwszy sposób to montaż we wnękach, gdzie jako wymiary całkowite przyjmuje się zewnętrzną wnękę okna. Zaletą jest oczywiście łatwość montażu, ponieważ przykręca się prowadnice do ramy okna i przewierceniu do wewnątrz mechanizmu sterowania. Plusem jest również ukrycie skrzyni rolety we wnęce, co poprawia estetykę. Minusem natomiast jest zmniejszenie wnęki okna, przez co do środka dostaje się mniej światła słonecznego. Problem może pojawić się także, gdy ramy okienne zostały zbyt mocno zabudowane przy ocieplaniu budynku, wówczas może koniecznym być zastosowanie systemu montażu „na mur”.

Sposób montażu na mur, jest trudniejszy i konieczny jest dostęp do otworu okiennego od zewnątrz. Istotny jest dobrze wykonany pomiar, należy przy elewacji ocieplonej doliczyć wartość docieplenia, aby nie montować prowadnic do styropianu. Zaletą tego sposobu jest zachowanie pełnej wnęki okna, nie zmniejsza się ilość światła słonecznego. Jest jednak kilka minusów. Pierwszym są względy estetyczne, gdyż roleta wystaje wówczas od muru. Zaleca się zwrócenie uwagi na wytrzymałość profili, gdyż ten sposób montażu zmniejsza tą wytrzymałość, dlatego zaleca się wybór stabilnych profili. Ostatnią wadą może być wyższy koszt, ponieważ część firm z racji specyfiki montażu dolicza tu oddzielne dopłaty za instalację rolet.

Trzeci sposób montażu to „prowadnice do ram okiennych, skrzynia na mur”. Ten rodzaj montażu inwestorzy wybierają najczęściej, gdy wielkość skrzyni rolety okazuje się większa od grubości zaplanowanej na ocieplenie budynku.

W przypadku rolet natynkowych poza sposobem montażu, możemy również wybrać kształt skrzyni. Najpopularniejsza jest tradycyjna skrzynia SK(kwadratowa), ścięta pod katem 45 stopni. Jest to najtańsze rozwiązanie. Obok standardowej skrzyni mamy także półokrągłe(skrzynka wykonana z blachy aluminiowej, idealnie dopasowana do montażu we wnękach okiennych) oraz okrągłe(skrzynka wykonana z ekstrudowanego aluminium oraz SKO-P wykonana z blachy aluminiowej, doskonale prezentujące się na elewacjach).

Dodatkowo możemy wybierać z bogatej palety kolorów, również drewnopodobnych. Co gwarantuje duże możliwości wizualne.
 
Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe to najczęściej wybierane rozwiązanie w nowym budownictwie. W tym przypadku istotne jest, że decyzję o ich montażu musimy podjąć już na etapie budowy lub ewentualnie wymiany stolarki okiennej. Rolety w skrzyniach podtynkowych montowane są bowiem po montażu stolarki okiennej, ale jeszcze przed ociepleniem. Istotne jest wcześniejsze zaplanowanie inwestycji, aby cieszyć się estetycznymi i niewidocznymi skrzynkami. Skrzynia rolety balkonowej to ok 18cm, dlatego jeśli styropian ociepleniowy nie będzie miał min 20cm to konieczne jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie nadproża w kształt odwróconej litery L. Stolarkę okienną musimy wówczas cofnąć względem muru.  

Jak na każdym etapie i tutaj ważny jest odpowiedni pomiar. Skrzynia rolety podtynkowej montowana jest od zewnętrznej strony okna pod powierzchnią elewacji, co sprawia, że staje się niewidoczna.

Dostęp do skrzynki rolety, w przypadku konieczności konserwacji czy serwisu możliwy jest od zewnątrz, dzięki czemu nie zakłóca prywatności mieszkańców.

Względy estetyczne, czyli wkomponowanie rolety w elewację to jedna z ważniejszych zalet rozwiązania, ale nie jedyna. Rolety podtynkowe to także doskonała izolacja termiczna, ponieważ sposób montażu nie ingeruje w konstrukcję budynku i nie powoduje strat cieplnych. To rozwiązanie dedykowane jest do budownictwa pasywnego. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast docieplenie nadproży.

Niezaprzeczalnym atutem rolet podtynkowych jest możliwość zastosowania niezależnie pracującej moskitiery, która skutecznie uchroni nas przed niechcianymi insektami. Kurtynę rolety podtynkowej mogą stanowić profile wypełnione pianką, tworzywowe oraz ekstrudowane.

Rolety nadstawne

Trzeci rodzaj rolet zewnętrznych stanowią rolety nadstawne. Roleta nadstawa to rozwiązanie, które również wymaga wcześniejszego zaplanowania już na etapie projektowania stolarki, aby możliwe było jej odpowiednie zamontowanie. Skrzynie rolet nadstawnym montowane są bowiem razem ze stolarką okienną. Ten rodzaj rolet instalowany jest bezpośrednio na okno, a następnie osadzany w specjalnie przygotowanej wnęce. Zatem przygotowując otwory pod stolarkę, należy je automatycznie powiększyć o wielkość skrzynki rolety. System rolet nadstawny polecany jest do budownictwa pasywnego. Rolety nadstawne zazwyczaj posiadają dostęp rewizyjny, czyli serwisowy od wewnątrz. Obecnie dostępne są również rolety nadstawne z dostępem rewizyjnym od zewnątrz budynku, gwarantując większą swobodę w wykończeniu wnętrz, gdyż ewentualne prace remontowe, nie będą ingerować we wnętrze.  

Do największych zalet rolet nadstawnych należy zaliczyć niewygórowaną cenę oraz łatwy montaż i komfortowe użytkowania. Rolety nadstawne produkowane są z wysokiej jakości PCV, materiału o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych.  Pancerze rolet dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu zyskujemy ogromne możliwości w dopasowaniu osłony do elewacji budynku. Stanowią również świetną osłonę przed słońcem, wiatrem i hałasem.

Minusem tego rozwiązania jest niewielki dostęp rewizyjny, co utrudni prace takie jak np. montaż silnika elektrycznego. Wadą jest również to, że wysokość okiennej wnęki trzeba nieco zmniejszyć ok 20cm, aby stworzyć miejsce na skrzynkę rolety, przez co ograniczona zostaje ilość wpadające do wewnątrz światła słonecznego.
Montaż rolety nadstawnej jest również możliwy w budynku już istniejącym, jeśli zdecydujemy się na wymianę stolarki. Jednak należy wówczas pamiętać, że stolarkę należy pomniejszyć o wielkość skrzynki.

Rodzaje skrzynek w roletach nadstawnych.

Zabezpieczenia antywłamaniowe do rolet zewnętrznych

Instalacja rolet zewnętrznych bez wątpienia podnosi bezpieczeństwo domowników. Obecność rolety sama w sobie wydłuża czas i utrudnia potencjalnemu włamywaczowi dostanie się do naszego domu. Roleta też w wielu przypadkach zniechęca do podjęcia próby włamania. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda roleta zewnętrzna to roleta antywłamaniowa. Jeśli zależy nam na zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa, możemy zamówić dodatkowe wyposażenie, takie jak zamki czy zasuwki, które zablokują roletę w pozycji zamkniętej ( sterowanie ręczne) lub wieszaki samoblokujące (sterowanie automatyczne).

Moskitiery do rolet zewnętrznych

Przy podejmowaniu decyzji o montażu rolety zewnętrznej warto zastanowić się nad wyposażenie jej w dodatkową moskitierę. Moskitiera zintegrowana z roletą może być opuszczana niezależnie od rolety, stanowiąc skuteczne zabezpieczenie przed owadami.