Przejdź do treści
Proszę czekać...
House design vs. windows, what to pay attention to?

Wybór projektu domu a okna - na co zwrócić uwagę?

Wybór projektu naszego domu stanowi jeden z bardziej czasochłonnych etapów w całym procesie budowy domu. Na rynku dostępnych jest kilkanaście tysięcy gotowych projektów, istnieje też możliwość stworzenie projektu indywidualnego. Większość buduje jeden dom na całe życie, dlatego ten etap wymaga wybiegnięcia w przód, zaplanowania przyszłości, aby żyło się komfortowo.

To moment, w którym należy dokładnie przeanalizować wiele kluczowych kwestii, zaczynając od metrażu, ilości i rozkładu pomieszczeń, kończąc na funkcjonalności i kwestiach wizualnych. Istotną sprawą, która ma wpływ na kosztorys projektu oraz funkcjonalność domu są okna. To właśnie na tym elemencie skupimy się w tym artykule. Przeanalizujemy krok po kroku kwestie związane z oknami, które warto wziąć pod uwagę w tym procesie.

Obraz
wielkość okien i nietypowe kształty

Wielkość, ilość okien

Wybierając projekt domu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wielkość i ilość okien. Przeoczenie tego elementu może sprawić, że wybierzemy rozwiązanie, które nie odpowiada naszym potrzebom lub mocno wpłynie na budżet.

Często spotykamy się z przekonaniem, że im więcej okien tym zawsze będzie drożej. Nie zawsze tak jest ponieważ koszt  zamurowanego otworu okiennego z uwzględnieniem materiału budowlanego z ociepleniem, otynkowaniem oraz robocizną może być podobny do kosztu średniej klasy okien. Na cenę stolarki okiennej składa się wiele czynników i przy zastosowaniu prostszych rozwiązań okno nie musi być elementem, który mocno podniesie koszt budowy. Szczególnie jeśli w projekcie znajdziemy niewielkie okna o klasycznych kształtach.

Jeśli marzą nam się duże przeszklenia, należy liczyć się ze wzrostem kosztów, dlatego warto przekalkulować już na etapie wyboru projektu, jaki będzie docelowy koszt rozwiązania.

Projektanci często rysując wizualizację domu, zakładają duże konstrukcje okienne np. okna 3-metrowe dwu skrzydłowe. Nie zaleca się wykonywania takich okien rozwierno-uchylnych, ponieważ skrzydło jest bardzo duże i ciężkie oraz niewygodne w funkcjonowaniu. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być podział okna na więcej skrzydeł lub jego zmniejszenie.

Duże i kosztowne konstrukcje HST można zastąpić innymi rozwiązaniami np. wybierając balkon z niskim progiem dwuskrzydłowy, gdzie wyłącznie jedna z części będzie otwierana. Gdy okna nie będą większe niż 3m można zastosować rozwiązania uchylno-przesuwne.

Decydując się na projekt z oknami od 3 metrów w górę, należy założyć montaż droższego rozwiązania HST, ponieważ tylko to rozwiązanie zapewni odpowiednią użyteczność takiej konstrukcji.

Ponadto wybierając projekt z dużymi przeszkleniami, musimy mieć świadomość roli, jaką odgrywa współczynniki przenikalności ciepła. Marząc o bardzo dużych i panoramicznych przeszkleniach, warto zainwestować w bardzo dobre parametry związane z przenikalnością cieplną (współczynnik przenikalności ciepła powinien być jak najniższy).

Zwykle postrzegamy okna jako miejsce utraty ciepła, musimy jednak zaznaczyć, że mogą stanowić źródło pasywnego ogrzewania słonecznego w zimie. Tutaj jednak muszą zostać spełnione pewne normy obowiązujące dla budynków pasywnych.

Obraz
Okna narożne

Występowanie okien narożnikowych oraz nietypowych kształtów

Okna narożne to rozwiązanie, które bardzo zyskuje na popularności, szczególnie w nowoczesnym budownictwie.

Okna narożne zapewniają lepszy dostęp do dużej ilości światła słonecznego oraz podkreślają nowoczesny charakter budownictwa. Wykorzystanie takiego rozwiązania umożliwia uzyskanie niepowtarzalnego efektu wizualnego. Możemy osiągnąć rezultat otwarcia domu na ogród lub taras.

Takie okna niewątpliwie mają mnóstwo zalet, jednak przed wyborem projektu z takim rozwiązaniem warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Konieczne jest zaplanowanie ich już na etapie projektowania domu, ponieważ istnieje potrzeba zaimplementowania dedykowanych rozwiązań na przykład przygotowanie nadproży czy wzmocnienie stropu.

Zaleca się na tym etapie przemyśleć sprawę osłon okiennych, gdyż nie wszystkie rodzaje rolet mogą zostać zamontowane w przypadku okien narożnych.  Musimy zrezygnować z  rolet nadstawnych, ponieważ skrzynki znajdują się wewnątrz mieszkania i nachodziłyby na siebie.  Alternatywę stanowi montaż rolet zewnętrznych podtynkowych, jednak decyzję musimy podjąć już na etapie budowy.

Istotną kwestią jest także występowania w projekcie nietypowych kształtów okien. Każdy łuk, trójkąt i trapez to znacznie wyższy koszt stolarki okiennej, szacunkowo okno o nietypowym kształcie jest 60-70% droższe niż kwadrat lub prostokąt.

Okna a strony świata

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że usytuowanie domu względem stron świata to jeden z kluczowych czynników, który powinniśmy wziąć pod uwagę planując rozmieszczenie i wielkość okien.

Południowa ekspozycja okien wiązać się będzie z naturalnym docieplaniem pomieszczeń. Mieszkań w takiej konfiguracji powinny poszukiwać osoby, którym zależy na dużej ilości światła słonecznego wczesnym popołudniem.

Wschodnia ekspozycja okien idealnie sprawdzi się w kuchni, ponieważ poranne słońce nie jest tak silne, a kuchnia zatrzymuje dużo ciepła z gotowania.

Osoby lubiące dłużej pospać powinny zainwestować w rolety lub umieścić sypialnię po południowej lub północnej stronie mieszkania.

Ekspozycja południowo-zachodnia to dobry wybór dla salonu, słońce zaglądałoby tutaj przez większą część dnia, jednak bez nadmiernego wzrostu temperatury.

Okna skierowane na północ będą natomiast oznaczać dużo mniejszą ilość naturalnego światła.

Obraz
Funkcje pomieszczeń

Funkcje pomieszczeń

Przeglądając projekty domów, warto pochylić się również nad dedykowanymi zastosowaniami związanymi z pełnionymi przez pomieszczenie funkcjami.

Gdy w projekcie mamy łazienkę na parterze od ruchliwej ulicy lub w niewielkiej odległości od sąsiednich budynków warto rozważyć montaż szyb ornamentowych lub szyb luster weneckich, które pozwalają zrezygnować z rolet.

W kuchni natomiast świetnie sprawdzają się okna z okuciem przesuwnym zamiast klasycznie otwieranymi. Takie zastosowanie umożliwia otwarcie okna poprzez jego przesunięcie w bok i pozwala swobodnie korzystać z przestrzeni w pobliżu okna.

Rodzinom z dziećmi zaleca się zapoznanie z ofertą bezpiecznych szyb. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są szyby ze szkła hartowanego. W przypadku stłuczenia szkło hartowane rozpada się na niewielkie kawałki o obło zakończonych krawędziach. Inne rozwiązanie zakłada zastosowanie szkła laminowanego. Takie szkło w wyniku uderzenia pęka, ale kawałki szkła pozostają na miejscu. Dzieje się tak za sprawą połączenie tafli szkła jedną lub kilkoma warstwami pośrednimi.

Innym rozwiązaniem, które warto przemyśleć w przypadku wielkich przeszkleń, są szyby samoczyszczące, pokrytych specjalną powłoką. Czyszczenie jest możliwe dzięki technologii wykorzystującej promienie słoneczne i opady deszczu. Promienie UV rozkładają zabrudzenia, a woda deszczowe je usuwa. Pielęgnacja takich okien jest znacznie prostsza.

Ciekawą koncepcją są również zyskujące na popularności ukryte zawiasy w oknach. Montaż okien z ukrytymi zawiasami nie tylko lepiej wygląda, ale są też one znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości, gdyż kurz nie ma się gdzie osadzać.