Pielęgnacja, konserwacja, zabezpieczenie i regulacja okien
Co musisz wiedzieć, aby przez lata cieszyć się z właściwości okien.
Okna pełnią ważną funkcję w każdym domu. Obecnie dostępne na rynku są nowoczesne i energooszczędne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że aby okna przez lata działały tak samo jak zaraz po montażu należy o nie regularnie dbać.
Kiedy zdjąć folię ochronną okien?
Okna zawsze przyjeżdżają na miejsce oklejone specjalną folią zabezpieczającą. Monterzy okien nie usuwają foli w procesie montażu okien, szczególnie jeśli trwają inne prace remontowe. Dlatego decyzja o tym kiedy ją zdjąć pozostaje w kwestii właściciela nieruchomości. Pytanie kiedy to najlepiej zrobić?
Zalecane jest usunięcie foli nie później niż miesiąc od montażu. Im dłużej pozostanie folia zabezpieczająca tym trudniejsze staje się jej usunięcie, gdyż może zespoić się z profilem. Proces przywierania foli do profilu zwiększa ekspozycja na słońce.
W sytuacji gdy okna zostały zakupione, ale nie zamontowane ( czyli nie są narażone na działanie promieni UV oraz wysokich temperatur) zalecany czas usunięcia foli to 2-3 miesiące od zakupu.
Co zrobić gdy folia została na oknach dłużej?
Czasem zdarzyć się może sytuacja, w której nie doczytaliśmy o konsekwencjach późniejszego ściągnięcia foli zabezpieczającej z okien. Jak sobie wówczas poradzić?
Najważniejsza jest cierpliwość, usuwanie pozostałej foli w pośpiechu może spowodować poważne uszkodzenie profili, które będą nie do odratowania. Warto zaopatrzyć się w preparaty i środki dostosowane do danej powierzchni np. PVC. Wybrany preparat należy nakładać stopniowo i wcierać miękką ściereczką. Może to zająć sporo czasu. Z polecanych sposobów można skorzystać także z myjki wysokociśnieniowej z funkcja podgrzania wody, zabezpieczając wcześniej ościeżnicę. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie podgrzewacza parowego.
Należy unikać środków ściernych, żrących i rozpuszczalników, które mogą uszkodzić powłokę.
Jak zabezpieczyć okna na budowie?
Stolarka okienna stanowi niezwykle istotny element, pozwalający zamknąć stan surowy domu i rozpoczęcie prac wykończeniowych oraz tynkarskich. Okna pozostają jednak narażone na uszkodzenie przez fachowców, którzy koncentrują się na swojej pracy. Szyby, profile czy okucia nie najlepiej znoszą pył, kurz, piach czy zaprawy, których nie da się unikać, dlatego warto zabezpieczyć okna.
Do zabezpieczenia okien przed tynkowaniem i innymi pracami wykończeniowymi sprawdzą się folia malarska lub przeźroczysta folia typu strech. Na czas budowy warto korzystać z klamki roboczej, a docelowe zamontować po zakończeniu prac.
Bardzo ważne jest zabezpieczenie okien tarasowych typu HST. W celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, np. ekipa budowlana przejeżdża po aluminiowym progu HST taczką z piaskiem. Aluminiowy próg i przemieszczające się rolki wózków jezdnych po niskiej szynie progowej wraz z brudem budowlanym mogą doprowadzić do licznych przetarć, czy zadrapań. Dlatego należy zamknąć wyjście na taras i zdjąć klamkę.
Gdy konieczne jest skorzystanie z szerokiego przejścia( drzwi HST) niezbędne jest każdorazowe zabezpieczenie progu i drzwi oraz usunięcie piasku lub pyłu, który się dostał.
Sprawdzenie okien po zakończeniu prac wykończeniowych
Gdy zakończone zostaną wszystkie prace wykończeniowe należy sprawdzić uszczelki okienne i jeśli dostał się brud oczyścić je – myjąc ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Następnie należy skontrolować otwory i szczeliny odwadniające i odpowietrzające i jeśli to konieczne również je oczyścić.
Kolejnym etapem powinno być oczyszczenie elementów ruchomych okna, z naciskiem na zawiasy i naoliwienie ich.
Okna montowane w stanie surowym po ukończeniu pozostałych prac powinny zostać ponownie wyregulowane.
Jak doczyścić zabrudzone okna?
Każde zabezpieczenie może czasem zawieść. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy oklejone folią okna zostały zabrudzone farbą, tykiem lub klejem? Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie natychmiastowego działania, wówczas usunięcie zabrudzeń możliwe jest przy użyciu ciepłej wody oraz delikatnego rozcieńczonego detergentu (np. mydło, płyn do naczyń). Nie zaleca się stosowania silnie czyszczących środków oraz detergentów rysujących powierzchnię.
Co zrobić gdy woda i delikatne środki nie dadzą rady? Nadchodzi konieczność sięgnięcia po silniejsze preparaty.
Kluczowe jest przy tym dobranie płynu odpowiedniego do materiału, z jakiego wykonana została stolarka. W przypadku PVC oraz aluminium należy pamiętać, że specyfiki nie mogą mieć innego PH jak naturalne. Kwaśne i zasadowe środki czyszczące mogą uszkodzić fakturę Twoich okien. W przypadku profili PVC nie wolno stosować do czyszczenia benzyny, rozcieńczalników, kwasu octowego, rozpuszczalników nitro i innych środków chemicznych rozpuszczających PVC.
Bez względu na materiał, staraj się unikać nadmiernego szorowania. Czyść powierzchnie cierpliwie i delikatnie.
Regulacja i konserwacja okien
Regulacja
Kolejnym ważnym aspektem, który znacznie przedłuży żywotność naszej stolarki okiennej jest regulacja okien. Regulacja okna polega na zmianie docisku skrzydła do ramy lub wyrównaniu jego pozycji. Sygnałami, które należy odczytać jako potrzebę przeprowadzenia regulacji to pojawienie się trudności z otwieraniem i zamykaniem, ciężko przesuwająca się klamka, podmuchy wiatru (nieszczelność). Zalecane jest także wykonywanie regulacji sezonowo, czyli 2 razy w ciągu roku przed latem i zimą.
W wyniku działania temperatury materiał kurczy się lub rozszerza i tak samo jest z naszymi oknami. Latem podczas upałów nasze okno „powiększa się. Gdy skrzydło jest mocno dociśnięte, może to spowodować ocieranie ramy podczas otwierania, a także zbyt dużą szczelność (słabą wymianę powietrza). Zimą natomiast przy niskich temperaturach okno „kurczy się”, co może spowodować pojawienie się nieszczelności i uciekanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie sezonowa regulacja, zmniejszając docisk ramy do skrzydła latem i zwiększając go zimą.
Regulację można przeprowadzić samodzielnie lub wezwać serwisanta.
Poniżej znajdziesz film instruktarzowy od Winkhaus:
Smarowanie okuć
Przy okazji regulacji okuć warto pamiętać również o regularnym smarowaniu ruchomych elementów, czyli zawiasów i punktów ryglowania.
Smarowanie zabezpieczy je przed nadmiernym gromadzeniem się kurzu i zanieczyszczeń oraz zapewni łatwiejszą oraz płynniejszą pracę. Przy samodzielnym smarowaniu najlepiej sięgać po środki bez rozpuszczalników takie jak olej do konserwacji okuć, smar silikonowy bądź wazelina techniczna. Produkty zakupić można w wygodnych buteleczkach z aplikatorem lub aerozolach z rurką, pozwalających precyzyjnie aplikować preparat. Szczegółowe informacje o elementach stolarki, które wymagają smarowania możemy znaleźć w instrukcji od producenta.
Smarowanie elementów ruchomych warto przeprowadzać minimum raz w roku.
Pielęgnacja uszczelek
Uszczelki okienne to niezwykle istotny element, bardzo często pomijany w procesie pielęgnacji i konserwacji. Gumowe elementy w naszych oknach narażone są przede wszystkim na parcenie – uszczelki pod wpływem temperatury i innych czynników twardnieją, tracą sprężystość, a w efekcie pękają i zaczynają przepuszczać powietrze. Konserwację uszczelek należy rozpocząć od dokładnego umycia. Do mycia można wykorzystać płyn do okien. Nanosimy go na ściereczkę i dokładnie wycieramy gumkę, także od spodu. Możemy też wykorzystać nawilżane chusteczki. W dotarciu do trudnych miejsc świetnie sprawdzą się patyczki kosmetyczne. Gdy dokładnie wyczyszczeniu uszczelki (rama, skrzydło) sięgamy po środek do uszczelek. Sprawdzą się środki uszczelek samochodowych, sanitarnych, jak i okiennych. Należy go nakładać miejscowo za pomoc ściereczki, w celu zachowania sprężystości gumy.
Prawidłowa konserwacja okien to znacznie więcej korzyści niż wysiłku. Wymaga poświęcenia zaledwie kilku godzin raz lub dwa razy w ciągu roku, znacząco wpływając na żywotność stolarki okiennej. Konserwacja i serwis gwarantuje dłuższą bezawaryjność naszych okien, a także niższe rachunki za ogrzewanie.
Urządzenia do mycia okien
Oczywiście oprócz konserwacji okien, nieodzownym elementem jest ich regularne mycie, dlatego na koniec zebraliśmy dla Was kilka ciekawych rozwiązań, które ułatwiają proces, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń.
Zacznijmy jednak od uniwersalnej porady, która sprawdzi się i przy stosowaniu urządzeń jak i ręcznym myciu okien. Na mycie okien dobrze wybrać odpowiednią porę dnia i pogodę. Czyszczenie okien w pełnym nasłonecznieniu sprawia, że preparat czyszczący szybko zasycha na szybie tworząc zacieki i smugi. Najlepiej myć okna w temperaturze umiarkowanej, gdy nie są nasłonecznione.
Myjka ciśnieniowa do mycia okien
Urządzenie do mycia okien, które cieszy się niezwykłym powodzeniem to myjka ciśnieniowa. Myjka w procesie czyszczenia wykorzystuje moc pary wodnej. Należy napełnić zbiornik wodą, która następnie zostaje przez urządzenie wypchnięta w postaci pary wodnej. Do wielkich okien lub takich, które znajdują się wysoko (np. świetliki), należy wybrać model z drążkiem teleskopowym. Do małych lub średnich okien wystarczy wąska ssawka lub szeroka listwa.
Robot do mycia okien
Robot do mycia okien to kolejne z tych urządzeń XXI wieku, które ma nam pomóc zaoszczędzić czas przy domowych obowiązkach. Robot myjący okna wykorzystuje silnik próżniowy, który po uruchomieniu robota i przyłożeniu go do okna sprawia, że urządzenie przyczepia się do szyby. Rola osoby sprzątającej właściwie ogranicza się do tej czynności. Roboty myjące okna mogą pracować na sucho, można także dołączoną do nich ściereczkę nasączyć detergentem. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Wiele robotów myjących okna ma również funkcję sterowania ze smartfonu. Minimalny obszar pracy takich robotów zależy od modelu ( np. HOBOT 198 35cmx35cm)
Przykłady robotów: