Montaż okien jako kluczowy element utrzymania parametrów cz.I
Wysoko energooszczędne okna to już dzisiaj standard. Najnowsze przepisy, które weszły w życie od 2021 wyśrubowały wszystkie normy dotyczące okien na bardzo wysoki poziom. Producenci okien już dawno przygotowali się na zmiany i dostępne okna, spełniają normy WT2021. Otrzymując konkretną ofertę otrzymamy wygląd w szczegółową specyfikację. Należy jednak pamiętać, że zachowanie parametrów oraz wszystkich zalet okna finalnie zależy od poprawnego montażu. Błędy montażowe sprawią, że nawet najwyższej klasy okna stracą swoje właściwości.
Znaczna część reklamacji w branży okiennej nie jest spowodowana wadą produkcyjną okna, a zastosowaniem złej techniki montażowej. Prawidłowy montaż jest bez wątpienia kluczowym etapem.
Kiedy zaczyna się montaż?
Prawidłowy montaż okien ma swój początek już podczas pierwszego spotkania z potencjalnym klientem. Właśnie wtedy powinno nastąpić przedstawienie sposobów i technik montażu. Ważne dla sprzedawcy okien jest pozyskanie szczegółowych informacji o:
- stopniu zaawansowania budowy
- materiałów i technologii budowy ścian konstrukcyjnych
- materiału z jakiego wykonane są ościeża i jego głębokości
- wykończenia murów w obrębie ościeży
- planowanych robót związanych z dociepleniem ścian po montażu
- ustaleniu punktu zero
- czy wyznaczone są repery (punktów poziomów wysokości budowlanych)
Gdy potencjalny klient zamieni się w faktycznego nabywcę stolarki, kolejnym etapem powinna być wizyta na placu budowy. Jeśli budynek jest gotowy przed przygotowaniem oferty najlepiej dokonać profesjonalnego pomiaru okien – pozwoli to w optymalny sposób dobrać poszerzenia i ustalić sposób montażu okien czy żaluzji. Na etapie przygotowania oferty doradca techniczno-handlowy może podpowiedzieć wiele rozwiązań, o których świadomości nie ma inwestor np. poinformować o odpowiednim przygotowaniu otworu czy rozwiązaniach dotyczących sterowania roletami lub żaluzjami (przewodowo czy bezprzewodowo).
Pomiar okien polega na zmierzeniu otworów ościeży okiennych, aby do ich wielkości odpowiednio dobrać gabaryty konstrukcji. Dokładne wykonanie pomiarów, sprawdzenie ościeży oraz ustalenie położenia reperów (punktów poziomów wysokości budowlanych) mają kluczowe znaczenie dla właściwego przebiegu montażu.
Poprawny pomiar wysokości oraz szerokości powinniśmy wykonać w trzech miejscach. Szerokość mierzymy – na górze (poniżej linii nadproża), dole (poziom przebiegu progu okna) i pośrodku otworu. Wysokość mierzymy przy prawej i lewej krawędzi oraz w połowie.
Najlepsza sytuacja to oczywiście taka, gdy pomiary wychodzą równe. Jeśli jednak wychodzą różne należy sprawdzić czy mieszą się w dopuszczalnych granicach odchyłów.
Przygotowanie ościeża przed montażem i kto jest odpowiedzialny?
Ważnym etapem podczas montażu okien każdego rodzaju, niezależnie czy są to okna PVC czy okna aluminiowe jest odpowiednie przygotowanie wnęki i węgarków.
Otwór, w który zostanie zamontowana stolarka okienna, musi być bezwzględnie równy i wypoziomowany. Złe wypoziomowanie i nierówności mogą, bowiem negatywnie wpłynąć na prawidłową eksploatację okna np. zużywanie się okuć.
Nie ulega wątpliwości, że za okno oraz szczelność montażu odpowiedzialny jest dostawca usługi. To właśnie na inwestorze spoczywa obowiązek zadbania o właściwe przygotowanie podłoża zanim zgłosi gotowość do realizacji montażu okien.
Przygotowanie ościeżu – wyrównanie glifów stanowi pierwszy etap prac budowlanych wpływających na końcową szczelność montażu warstwowego.
Źródło: Materiały partnera marki Schüco: https://www.schueco.com/web2/pl
Powinna zostać nałożona warstwa kleju w otworze oraz 10 -15 cm w około, warstwa ta musi być równa i nie może być świeża. Odpowiednie przygotowanie otworu sprawia, że przy ciepłym montażu taśmy paroprzepuszczalne i paroizolacyjne lepiej trzymają się muru.
Czy fizycznie dostawca usługi przeprowadza usługę, która jest stricte tynkarska? Zazwyczaj nie. Firma montująca okna może oczywiście mieć taką usługę w ofercie, jednak konieczne jest ustalenie tego elementu już na etapie wyceny.
Montaż tradycyjny (montaż na pianę)
Stolarkę powszechnie montuje się na pianę niskoprężną - okno kotwi się do muru w schemacie rekomendowanym przez producenta, a przestrzeń między ścianą i ościeżnicą wypełnia pianką poliuretanową. Ten materiał dobrze izoluje termicznie i akustycznie, jest odporny na działanie pleśni i innych grzybów i nie lubią go owady i gryzonie (chociaż potrafią wydziobać ptaki). Ten rodzaj montażu ma dwie zalety jest szybki i tani, ale czy zawsze wystarczy?
Źródło: Materiały partnera marki Schüco: https://www.schueco.com/web2/pl
Energooszczędne okna są nie małą inwestycją, która może całkowicie stracić sens, gdy nie zostaną odpowiednio zamontowane. Właściwe uszczelnienie połączenia okna z murem jest kluczowe, aby utrzymać deklarowane przez producentów parametry termoizolacyjne. Nieszczelność sprawia, że bardzo szybko pojawia się wilgoć, a wówczas piana montażowa może stracić właściwości izolacyjne.
Źródło: Materiały partnera marki Schüco: https://www.schueco.com/web2/pl
Wiąże się to z tym, że wyrzucamy pieniądze w przysłowiowe błoto. Kupujemy okna o bardzo wysokich parametrach przenikalności ciepłej, a następnie wykonując montaż na piankę przy niskiej jakości wykonania usługi montażu uzyskujemy taki efekt jak przy oknach o kilka klas słabszych. Okna są nieszczelne, co jest szczególnie odczuwalne podczas silnych naporów wiatru. Oszczędność na montażu to najgorsze z możliwych rozwiązań.
Właśnie dlatego ostatnio coraz popularniejszy i zalecany jest montaż warstwowy, nazywany też ciepłym montażem.
Źródło: Materiały partnera marki Schüco: https://www.schueco.com/web2/pl
Montaż warstwowy
Montaż warstwowy (ciepły) polega na zastosowaniu trzech warstw - paroizolacyjnej, która ma uniemożliwić wilgoci z domu wnikanie w piankę, termoizolacyjnej i paroszczelnej, której zadaniem jest ochrona piany przed opadami i jednocześnie, umożliwienie dyfuzji pary wodnej.
Źródło: Materiały partnera marki Schüco: https://www.schueco.com/web2/pl
Zewnętrzna warstwa (taśma paroprzepuszczalna) zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz nawet podczas obfitych opadów, chroni przed wiatrem i promieniowaniem UV. Powinna być również paroprzepuszczalna, aby możliwe było odparowanie wody nagromadzonej w szczelinie.
Warstwa środkowa montażu warstwowego pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego (często stosowana jest tu piana niskoprężna lub taśma rozprężna). Ważne jest, aby pozostała sucha, jednocześnie musi umożliwiać przepływ nagromadzonej pary.
Trzecią warstwę ciepłego montażu stanowi uszczelnienie wewnętrzne, charakteryzuje się właściwościami paroizolacyjnymi, które blokują przenikanie do warstwy środkowej pary wodnej i wilgoci z wnętrza.
Taki montaż zapewnia kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w złączu okiennym z obu stron, zabezpieczając przed powstawaniem mostków termicznych, zawilgoceniem, a zagrzybieniem - czyli pogorszeniem jakości życia mieszkańców. Montaż warstwowy chroni także przed stratami ciepła i w efekcie pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania.
Montaż w warstwie ocieplenia
Montaż w warstwie ocieplenia stał się w ostatnim czasie bardzo popularny w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Ten rodzaj montażu wybierany jest właśnie do takich rodzajów budownictwa ze względu na optymalizowanie przebiegu izoterm przez układ ściana/szczelina dylatacyjna/okno.
Istotna montażu okien w warstwie docieplenia polega na tym, że rama ościeżnicy okna wychodzi poza obrys ścian konstrukcyjnych budynku. Uszczelnienie okna montowanego poza obrysem ściany konstrukcyjnej można wykonać stosując środki i metody takie jak przy montażu warstwowym. Jednak już do wykonania połączeń mechanicznych okna z murem należy wykorzystać specjalistyczne łączniki.
Montaż w warstwie ocieplenia to całkowita niwelacja wszelkich mostów termicznych oraz dobra inwestycja, która będzie wyraźnie opłacalna już przy pierwszym sezonie grzewczym. To mniej utraty ciepła, a więc mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie podczas chłodnych miesięcy, natomiast w sezonie letnim większy komfort wewnątrz budynku.
Parapet też może być ciepły
Powyżej przedstawiliśmy dwa rodzaje tzw. ciepłego montażu warstwowy i w warstwie docieplenia. Warto jednak zaznaczyć, że ciepły może być również parapet (listwa podokienna) , który dodatkowo uszczelni chroniąc całość inwestycji. Ciepłe parapety zbudowane są z odpornych i trwałych materiałów jak styrodur lub styropianu ESP. Wraz z dodatkową taśmą rozprężną wypełniają lukę pomiędzy ramą okienną, a parapetem. Niwelują również niepożądane przedmuchy powietrza, a ponadto umożliwiają łatwe montowania parapetów wewnętrznych i zewnętrznych z zachowaniem odpowiedniego spadku.