Przejdź do treści
Proszę czekać...
Zainspiruj się - okno do kuchni

Zainspiruj się - okno do kuchni

Kuchnia stanowi serce całego domu. To w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu – przygotowujemy posiłki, rozmawiamy z rodziną, a nawet przyjmujemy znajomych. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby dobrze zaplanować to wnętrze i czuć się w nim komfortowo. Ważne są przy tym zarówno kwestie wizualne jak i aspekty funkcjonalne. Jedynym z elementów kuchni, na którego planowanie nie warto oszczędzać czasu jest okno.

Okno spełnia bowiem szereg funkcji wpływających na komfort użytkowania i przebywania w pomieszczeniu. Stanowi ono źródło światła słonecznego, umożliwia odpowiednią wentylację pomieszczenia, a także podkreśla wizualny charakter przestrzeni. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się nowoczesnym rozwiązaniom stolarki, która świetnie sprawdzi się właśnie w kuchni.

Małe czy duże okno w kuchni?

Największe możliwości w kwestii stolarki mają te osoby, które mogą podjąć decyzję na etapie projektowania domu. W takiej sytuacji można zdecydować nie tylko o sposobie otwierania czy materiale, ale także o wielkości czy położeniu. Jeśli stoimy przed wyborem wielkości okna, warto wziąć pod uwagę zarówno nasze inspiracje wystroju jak i widok za oknem. Duże przeszklenia znacznie lepiej sprawdzą się, gdy mamy widom na ogród niż ruchliwą, mało urodziwą ulicę.
Poniżej przygotowaliśmy kilka inspiracji z popularnymi rozwiązaniami stolarki do kuchni.

Funkcjonalna kuchnia z oknem przesuwnym

Małe czy duże okno w kuchni?


Okno przesuwne to jedno z rozwiązań, które idealnie sprawdzają się w kuchni. Decydując się na taki sposób otwierania zyskujemy przede wszystkim wygodę i funkcjonalność w najważniejszym pomieszczeniu domu. Zasada otwierania okna przesuwnego polega na przesunięcia skrzydła okna, bez konieczności otwierania całego skrzydła do środka. Takie rozwiązanie daje nam możliwość wietrzenia kuchni bez konieczności usuwania przedmiotów stojących na blacie czy parapecie. To także oszczędność miejsca i większa swoboda w planowaniu wystroju i wyposażenia np. w przypadku okna zlokalizowanego przy zlewnie, nie mamy konieczności zakupu kranu ze składaną baterią.

Małe czy duże okno w kuchni?

Specjalna konstrukcja okien przesuwnych pozwala na efektywne wietrzenie pomieszczeń i usuwanie nadmiaru wilgoci bez nadmiernego wychładzania wnętrza, ponieważ wystarczy odsunąć skrzydło o kilka milimetrów.

Funkcjonalna kuchnia z oknem przesuwnym

Fani klasycznych okien uchylno-rozwiewnych, mogą zdecydować się na pewnego rodzaju kompromis i wybrać okna, w przypadku których jedno skrzydło otwiera się klasycznie do wnętrza, a drugie w sposób przesuwny.

Oryginalna kuchnia z oknem narożnym

Okna narożne to rozwiązanie, którego wciąż nie spotkamy nadzwyczaj często w Polskich domach. Najczęściej możemy je dostrzec w nowopowstałych nowoczesnych budynkach. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają oczywiste walory estetyczne okna narożnego. A sceptycy obawiają się trudności aranżacyjnych.

Oryginalna kuchnia z oknem narożnym

Przede wszystkim warto podkreślić, że okna narożne mogą być różnego rodzaju. Najpopularniejszy podział to taki na okna narożne ze słupkiem łączącym w narożniku oraz bez niego, czyli z załamującą się taflą szkła. Możemy również wyodrębnić okna narożne z funkcją otwierania i szklenie stałe.
Atutem kuchni z oknem narożnym jest bez wątpienia duży dostęp światła słonecznego oraz nowoczesny charakter wnętrza.
Jeśli mamy dużą kuchnie to świetnie sprawdzi się zamontowanie pod oknem narożnym dużego roboczego blatu kuchennego.

Nowoczesna kuchnia z oknem panoramicznym fix

Nowoczesna kuchnia z oknem panoramicznym fix

Wielkoformatowe przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. Najczęściej widzimy je w salonie lub jadalni, ale coraz więcej osób decyduje się na okno panoramiczne w kuchni.
Okno panoramiczne w kuchni to rozwiązanie, które pozwala uzyskać dopływ naturalnego światła do pomieszczenia. Właściwe rozmieszczenie blatu względem okna zapewni doskonałe doświetlenie przestrzeni roboczej, wpływając na komfort oraz ograniczając zużycie energii elektrycznej na sztuczne oświetlenie.

Nowoczesna kuchnia z oknem panoramicznym fix


Panoramiczne przeszklenia to także fantastyczny element wystroju. Oczywiście, aby uzyskać niesamowity efekt istotne jest otoczenie za „szklaną ścianą”. Jeśli widok z kuchni nie jest ciekawy, to nie będzie najlepsza decyzja.


Kuchnia z wyjściem na taras – jeszcze więcej przestrzeni

Kuchnia z wyjściem na taras – jeszcze więcej przestrzeni

Taras stanowi naturalne przedłużenie domu. Wielkie przesuwne przeszklenia typu HST pozwalają dziś tworzyć iluzję przenikania się wnętrza domu z ogrodem, zacierania barier. Najczęściej takie rozwiązania spotykamy w salonie, jednak świetnie sprawdzi się także w kuchni.

Kuchnia z wyjściem na taras – jeszcze więcej przestrzeni

Obecnie popularne jest łączenie kuchni z salonem, w takiej sytuacji postawienie na wyjście na taras z części kuchennej może mieć swoje zalety. Naturalnie doświetlimy miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu przygotowując posiłki, a także stworzymy możliwość szybszego przetransportowania posiłków na taras. Dobra komunikacja na linii kuchnia-taras to jeszcze przyjemniejsze garden party z rodzinom.