Przejdź do treści
Proszę czekać...
Wybieramy drzwi balkonowe – poznaj wszystkie dostępne rozwiązania!

Wybieramy drzwi balkonowe – poznaj wszystkie dostępne rozwiązania!

Systemy tarasowe (Drzwi balkonowe, PSK, HST, harmonijki co je odróżnia- zalety i wady funkcjonalne)

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj nowoczesny dom jednorodzinny bez drzwi balkonowych. Taras stanowi przedłużenie domu, idealnie sprawdzi się latem jako miejsce śniadań czy na wieczorne spotkania z przyjaciółmi. Drzwi tarasowe pozwalają nam otworzyć przestrzeń i cieszyć się pięknymi widokami we wnętrzu domu. Branża okienna oferuje nam wiele możliwości w tej kwestii. Które rozwiązanie jest najlepsze? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Przybliżmy Wam dostępne opcje.

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe to najprostsze rozwiązanie, które możemy spotkać w wielu domach i mieszkaniach. Jego zaletą jest oczywiście niska cena oraz prosty montaż i obsługa. Klasyczne jednoskrzydłowe drzwi balkonowe charakteryzuje też wysoka szczelność.

Ograniczeniem tego rozwiązania jest wymiar. Standardowa szerokość  jednoskrzydłowych drzwi z PVC to 86,5cm.

Możemy mieć zatem problem np. ze wstawieniem większych mebli. Nie uzyskamy też pożądanego przez wielu efektu otwarcia na przestrzeń zewnętrzną.

Jednoskrzydłowe drzwi najlepiej sprawdzą się w przypadku mniejszych balkonów. Drzwi jednoskrzydłowe występują w opcji: rozwieranej i uchylno-rozwieranej. W przypadku drzwi balkonowych jednoskrzydłowych możemy zastosować opcję niskiego progu, co pozwoli nam ograniczyć bariery architektoniczne, a także uzyskać nowoczesne i bardziej praktyczne wyjście na taras.

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Kolejnym dostępnym i powszechnie wybieranym rozwiązaniem są drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z tzw. ruchomym słupkiem. Ruchomy słupek oznacza, że ten element konstrukcyjny jest trwale połączony z jednym skrzydeł, dzięki czemu po otwarciu obu skrzydeł uzyskujemy wolną przestrzeń. To zdecydowanie poprawia komfort, nie tylko poruszania się, ale także wnoszenia większych gabarytowo mebli do domu.

W przypadku drzwi dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem, warto zaznaczyć iż część zawierająca ruchomy słupek może być wyłącznie otwierana bez opcji uchyłu.

Optymalny wymiar dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem, wykonanych ze standardowych kształtowników okiennych z PVC-U nie powinien przekraczać wymiarów S = 1,8m; H = 2,3m

W teorii występuje też możliwość wykonania drzwi dwuskrzydłowych ze stałym słupkiem, ale jest to rozwiązanie niepraktyczne funkcjonalnie, dlatego rzadko spotykane.

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK


W odpowiedzi na rosnące oczekiwania klientów, którzy pragną dużych przeszkleń i komfortu powstały takie systemy jak drzwi uchylno-przesuwne PSK. W przypadku klasycznych drzwi balkonowych (opisywanych powyżej), skrzydła otwierają się w kierunku pomieszczenia,  lub w przeciwnym w przypadku drzwi i okien w systemie holenderskim potrzebna jest przestrzeń do ich całkowitego rozłożenia. Natomiast przy rozwiązaniu PSK ruch skrzydeł odbywa się równolegle do płaszczyzny okna. To oczywiście pozwala zaoszczędzić miejsce we wnętrzu.

Uchylanie okien PSK odbywa się w identyczny sposób jak w oknach tradycyjnych, a obsługa tego systemu  jest prosta. Jednak w przypadku dużych gabarytów już nie tak płynna jak przy rozwiązaniu HST, np. nasze dziecko może mieć problem przy dużej konstrukcji, ważącej prawie np. 150kg).
Minusem jest również brak niskiego progu, co jest dużym problemem np. w przypadku osób poruszających się na wózkach.

Zaletą systemu PSK jest niewątpliwie niższy koszt, dlatego jeśli to właśnie ten aspekt jest kluczowy przy podejmowaniu decyzji, zapewne rozwiązanie PSK okaże się optymalne.  

Kolejną zaletą jest szerokość konstrukcji, która przy odpowiednim podziale na konstrukcje trzykwaterowe może przekraczać nawet 4m. W przypadku wysokości nadal zaleca się około 2,3m.

Ruch skrzydeł odbywa się po szynach i wózkach, dlatego bardzo ważny jest precyzyjny montaż konstrukcji.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST

Drzwi balkonowe HST stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Świetnie sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń. Ich niewątpliwą zaletą jest także możliwość stworzenia konstrukcji z progiem 13mm, tzn. próg ukryty jest w podłodze. Takie rozwiązanie oczywiście zwiększa funkcjonalność i idealnie sprawdza się np. w przypadku osób poruszających się na wózkach.

W przypadku drzwi HST specjalne mechanizmy okuciowe pozwalają na przesuwanie ogromnych skrzydeł przy użyciu minimalnej siły. Przekręcenie klamki w dół, z pozycji zamknięcia, powoduje uniesienie skrzydła o kilka milimetrów, zwolnienie docisku uszczelek i możliwość swobodnego przesuwania skrzydeł.

System HST pozwala tworzyć importujące przeszklenia. Szerokość w zależności od wybranego schematu otwierania może osiągać nawet do 6m.  Przepełnione światłem pomieszczenia, bliskość natury, brak barier i swoboda kształtowania przestrzeni to cechy, za które jesteśmy skłonni zapłacić więcej.

Montaż drzwi HST wymaga odpowiednich umiejętności i zastosowania profesjonalnego sprzętu (np. dźwig), ponieważ są ona duże i mogą przekraczać wagę 400kg. Nowoczesne rozwiązania stosowane w branży okiennej pozwalają dziś zagwarantować, że utrata ciepła jest właściwie znikoma nawet przy takich konstrukcjach.

Przeciwnicy dużych okien przytaczają argument, że tak duża powierzchnia szyby, to gorsza termoizolacja, a w konsekwencji wyższe wydatki na ogrzewanie.  Jest to mit. Szyby osiągają lepsze parametry przenikalności cieplnej (na poziomie nawet Ug=0,4 W/m2K., natomiast profil nawet ciepły np. Living 82 osiąga przenikalność na poziomie Uf=0,79 W/m2K., czyli słabszy niż szyba. Zatem to nie szyby są elementem okna, który powoduje straty ciepła.

Większe przeszklenia, to zaproszenie dla potencjalnych włamywaczy? Ponownie dementujemy mit. W dużych konstrukcjach HST szyby muszą być grubsze od szyb w mniejszych ramach, np. jedna tafla szkła w szybie zespolonej szyba zamiast 4mm bedize mieć 6mm i więcej. Grubsze szkoło ma lepsze parametry izolacji cieplnej i akustycznej, a jednocześnie jest trudniejsze do rozbicia. Zalecanym rozwiązaniem jest także stosowane przy tak dużych przeszkleniach szyb bezpiecznych z wzmacnianych folią PVB oraz pakietów takich jak np. 33.1.

Dodatkowo zastosowanie okuć od renomowanych producentów, które mogą być certyfikowane w jednej z klas odporności na włamanie np. RC2, pozwala uzyska gwarancję skutecznej ochrony antywłamaniowej. Istnieje również możliwość zamontowania specjalnych czujników otwarcia i podpięcia ich pod system alarmowy.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST

W drzwiach tarasowych typu HST mamy do wyboru różne schematy otwierania. Sposoby te przedstawiliśmy, na poniższej grafice. Schemat pierwszy, czyli drzwi dwuskrzydłowe z jednym skrzydłem ruchomym, z wariantem prawo lub lewostronnym jest najczęściej wybierany przez klientów. Ogromne możliwości daje nam ostatni z przedstawionych schematów, czyli czterodrzwiowy z dwoma środkowymi skrzydłami otwieranymi, dzięki któremu możemy mieć „ogród” w domu.

Drzwi balkonowe harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe to mniej popularne rozwiązanie od tych zaprezentowanych powyżej. Najczęściej wykorzystane są np. w ogrodach zimowych.

Drzwi harmonijkowe najczęściej składają się z dwóch części: skrzydła rozwieralnego (lub uchylno-rozwieralnego) oraz dwóch lub więcej skrzydeł, które poprzez przesunięcie w bok składają się jak harmonijka. Istnieje możliwość wykonania drzwi składających się z 3 do 8 skrzydeł. W progu przemieszcza się wózek, na który przekazywany jest ciężar ruchomych konstrukcji.

Ich zaletą jest możliwość zamontowania niskiego progu, przydatnego, gdy w domu są dzieci lub osoby starsze czy niepełnosprawne. Atutem jest również oszczędność miejsca i przestronne przejście przy pełnym rozsunięciu drzwi.

Drzwi balkonowe harmonijkowe

Drzwi balkonowe harmonijkowe

Jakie rozwiązanie wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od planowanego zastosowania oraz ulokowania drzwi balkonowych w elewacji domu.
Jeśli nie zaplanujemy tego jeszcze przed rozpoczęciem budowy, to w dużej mierze o tym, czy będziemy mieli drzwi jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe, PSK czy HST zdecyduje wielkość otworu, oczekiwania dotyczące funkcjonalności oraz budżetu jaki jest do dyspozycji.