Przejdź do treści
Proszę czekać...
Sterowanie rolet zewnętrznych

Sterowanie rolet zewnętrznych

Decydując się na instalację rolet zewnętrznych stajemy przed kilkoma poważnymi dylematami. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniego rodzaju rolety, która spełni nasze wymagania. Dostępne rozwiązania, możemy podzielić na 3 rodzaje: rolety podtynkowe, natynkowe oraz nadstawne, szczegółowe informacje, znajdziesz w naszym poprzednim artykule Rodzaje rolet zewnętrznych. Kolejnym ważnym aspektem, który wpłynie na funkcjonalność i komfort użytkowania rolet jest rodzaj napędu. W tym artykule postaramy się przybliżyć każdy rodzaj sterowania z wyodrębnieniem zarówno plusów jak i minusów poszczególnych rozwiązań.

Rolety sterowane ręcznie

Podstawowym rodzajem sterowania rolet, który wciąż jeszcze cieszy się popularnością w wielu domach jest mechanizm ręczny, czyli podnoszenie rolet przez  „podciąganie sznurka”. Jest to niewątpliwie najprostsze i najtańsze z rozwiązań. Mechanizm ręczny nie wiąże się z dodatkowymi opłatami i wliczony jest w bazową cenę rolety.
Zaletą ręcznego mechanizmu oprócz ceny jest także brak możliwość sterowania roletami nawet podczas braku prądu czy awarii zasilania.

Przy cięższych roletach, szczególnie balkonowych mechanizm ręczny musi być odpowiednio dostosowany, aby możliwe było swobodne podniesienie rolety. Stosuje się wówczas tzw. zwijacze korbowe, wyposażone w specjalną przekładnię.

Wśród wad ręcznego sterowania rolet zewnętrznych można wskazać kwestie wizualne, przy nowoczesnym wnętrzu mechanizm ręczny może zaburzać estetykę. Kolejny minus tego rozwiązania dostrzeżemy, gdy nasze okno ma utrudniony dostęp, np. szafki kuchenne zamontowane do samej wnęki okna.  Mechanizm ręczny jest również niestety pozbawiony wielu dodatkowych możliwości, które posiadają rolety sterowane elektrycznie.

Rolety sterowane elektrycznie z przełącznika klawiszowego

Kolejnym rodzajem sterowanie rolet zewnętrznych jest sterowanie z przełącznika. W przypadku tego sposobu, każda roleta wyposażona jest w silnik elektryczny przewodowy i sterowana jest z osobnego przełącznika. Zaletą rolet sterowanych kablowo jest możliwość podłączenia ich pod różnego rodzaju sterowniki i systemy do zarządzania roletami oraz systemów inteligentnego domu.

Plusem jest również to, że silniki kablowe, mogą zostać rozbudowanego do bardziej zaawansowanego systemu sterowania rolet – centralnego, radiowego czy przy pomocy smartphone. Jednak warto pamiętać, ze wybierając silniki elektryczne nie powinno się wybierać najtańszych rozwiązań, rekomendowane przez nas są silniki z mechanizmem przeciążeniowym.

Silniki przeciążeniowe, to specjalny rodzaj napędów do rolet, które posiadają mechanizm odłączenia zasilania i zatrzymania pracy rolety w przypadku nadmiernego przeciążenia spowodowanego na przykład przez przymarznięcie. Przy próbie podniesienia rolety, która przymarzła napęd napotykając opór, wyłączy się. To samo stanie się, jeśli pod roletą znajdzie się jakiś przedmiot. To niezwykle istotne szczególnie, gdy sterujemy roletami zdalnie i nie widzimy jej w momencie zamykania. Przy standardowej rolecie może dojść do uszkodzenia, np. gdy uruchomimy podnoszenie zamarzniętej rolety. W takiej sytuacji pancerz rolety nie przemieszcza się, a silnik standardowy w rolecie próbuje za wszelką cenę podnieść lub opuścić roletę i dochodzi do uszkodzenia.
Wadą rolet sterowanych z przełącznika jest natomiast konieczność tworzenia skomplikowanej instalacji i rozciągania kabli do każdego przełącznika i zasilania.

Rolety zewnętrzne sterowane radiowo z pilota

Następną możliwością sterowania rolet zewnętrznych jest sterowanie z pilota. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór pilotów do rolet naściennych i przenośnych. W zależności od producenta dostępne są piloty do sterowania pojedynczą roletą (jedno kanałowe) oraz umożliwiające sterowanie wieloma roletami indywidualnie oraz centralnie, dzięki grupowaniu rolet radiowych na poszczególnych kanałach pilota. Innym wariantem są piloty z automatyką czasową, które pozwalają na zaprogramowanie podnoszenia i opuszczania rolet o konkretnych godzinach. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są natomiast piloty z czujnikami poziomu nasłonecznienia, wówczas rolety opuszczą się, w zależności od poziomu promieni słonecznych. Popularnym rozwiązaniem są także systemy sterowania radiowego umożliwiające obsługę rolet z naszych smartfonów np. Somfy Tahoma.

Niepodważalną zaletą rolet sterowanych radiowo jest komfort i wygoda obsługi. Plusem jest również prostota instalacji, należy doprowadzić instalację elektryczną do rolety i podłączyć silnik, nie ma tu konieczności prowadzenia dodatkowo kabli do punktu sterowania lub centrali. Automatyczne sterowanie roletą w zależności od warunków atmosferycznych to również oszczędność kosztów na ogrzewaniu.

Jeśli mamy wskazać wadę to jest to wyższa cena silników radiowych.

Smart sterowanie roletami zewnętrznymi – inteligentny dom

Decydując się na podłączenie automatycznych rolet zewnętrznych do systemu sterowania niewątpliwie zyskujemy wyższy wymiar komfortu. Wystarczy nam jedno dotknięcie czy polecenie głosowe, aby zasłonić wszystkie rolety w domu. W przypadku rozwiązań „smart dom” możemy sterować roletami w jeden z trzech sposobów. Pierwszy to inteligentne sterowanie za pomocą centrali, która pozwala tworzyć spersonalizowane scenariusze dnia. Np. scenariusz „WYJŚCIE” zadba o to, aby okna dachowe zostały zamknięte, rolety opuszczone, ogrzewanie wyłączone, a światła zgaszone. Drugi sposób to sterowanie z aplikacji za pomocą smartfona. Możemy opuścić lub podnieść zasłony, nawet gdy nie ma nas w domu. Trzeci sposób również polega na wykorzystaniu smartfona, tylko tym razem polecenia wydajemy głosowo, poprzez asystenta głosowego.