Okno nie musi być nudne – kolory ram
Okna stanowią niezwykle istotny element naszej domowej przestrzeni. Nie ma nic dziwnego w tym, że poświęcamy mnóstwo czasu na wybór najodpowiedniejszego rozwiązania. Umiejętnie dobrane okna wpływają pozytywnie na komfort mieszkania, funkcjonalność i wygląd. Okno sprawia, że do wnętrza dostaje się naturalne światło, które pozytywnie wpływa na nastrój domowników, ale także rozjaśnia i dogrzewa pomieszczenia.
W ostatnich latach stolarka okienna intensywnie się rozwija. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i ciekawsze rozwiązania, dzięki czemu każdy może dobrać indywidualne rozwiązanie. Coraz częściej inwestorzy i osoby prywatne budując domy sięgają po kolorowe profile okienne. Okna już dawno przestały pełnić jedynie funkcję techniczną. Dzisiaj stanowią ważny element każdego projektu i w znacznym stopniu decydują o ostatecznym efekcie wizualnym.
Kolor ramy okiennej a inne elementy
Przystępując do wyboru kolorystyki ramy okiennej wskazane jest wcześniej zastanowić się, do jakich elementów powinny one pasować. Warto w procesie decyzyjnym uwzględnić zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę budynku. Chcąc uzyskać dobrze wyglądający efekt wizualny na zewnątrz dobieramy kolorystykę do stolarki drzwi, bramy garażowej, koloru elewacji, dachu, czy dodatków jak np. zewnętrzne rolety.
Decydując o barwach ram wewnątrz zaleca się, aby współgrały z podłogą, drzwiami wewnętrznymi, kolorystyką ścian oraz listew przypodłogowych. Znaczenie ma również dobór takich elementów jak parapety, zasłony czy rolety wewnętrzne. Spójność wizji kolorystycznej elementów stałych stanowi bardzo dobrą bazę, by ciekawie zaaranżować wnętrze.
Bogata oferta kolorystyczna ram
Zanim rozpoczniemy studiowanie coraz bogatszej oferty kolorystycznej ram okiennych, musimy podjąć decyzję o materiale. Najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się obecnie stolarkę okienną to PVC i Aluminium. O tym czym się różnią i jakie rozwiązanie będzie lepiej dostosowane do preferencji przeczytacie więcej w artykule „Stolarka okienna w nowoczesnym budownictwie – PVC vs Aluminium”.
Warto już na tym etapie zaznaczyć, że kolor ramy wewnętrznej i zewnętrznej nie musi być taki sam. Mamy bowiem możliwość wyboru okien dwukolorowych np. biały środek i antracytowy kolor zewnętrzny. Możliwości są potężne i każdy bez problemu znajdzie idealne rozwiązanie.
W przypadku okien plastikowych (PVC) na rynku dostępne są okna barwione w masie, malowane lub foliowane okleiną. Możemy uzyskać różne struktury np. drewna, ziaren czy szczotkowanego aluminium.
Dostępna paleta barw zależy nie tylko od samego materiału, ale także od oferty konkretnego producenta profili i modelu okien. Aby pokazać możliwości, przedstawiamy przykład palety kolorystycznej dla okien na profilach Veka 82.
agatowo szary
aluminium szczotkowane
aluminium szczotkowane srebrne
antracytowy ultramatowy
bazaltowo szary
bazaltowo szary gładki
biały
biały ultramatowy
bordowy
brąz
brylantowo niebieski
ciemnoszary
ciemnoszary jedwab
ciemnozielony
ciemnozielony ultramatt
czarno brązowy
czerwono brązowy
dąb bagienny
dąb rustikalny
dąb sheffield jasny
daglezja
daglezja cieniowana
granatowy
grafitowo czarny ultramatowy
granatowy ultramatowy
jasnoszary
jasny dąb
karminowo czerwony
kobaltowo niebieski
kość słoniowa
kremowo biały
kwarcowo szary
łupkowo szary
łupkowo szary gładki
machoń
macore
mlecznobiały ultramatt
niebieski monumentalny
niebiesko zielony
oregon
orzech
pallisander
papirusowo biały
platyna crown
platyna earl
platynowo kwarcowe
platynowo szary ultramat
rubinowo czerwony
shogun ac
shogun ad
shogun af
siena
siena pn
sosna górska
srebrnoszary
srebrnoszary gładki
szmaragdowo zielony
ultramarynowo niebieski
umbra ultramarynowy
winchester
zielony
zielony monumantalny ultramat
zielony monumentalny
złoty dąb
żółty
Coraz większą popularnością szczególnie wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszą się okna aluminiowe. To niezwykle trwałe i bardzo nowoczesne konstrukcje. Producenci profili aluminiowych również wprowadzają do swojej oferty coraz więcej rozwiązań kolorystycznych. Możemy wybierać z odcieni metalicznych (uzyskiwanych przez anodowanie), malowanych proszkowo.
Kolor rdzenia też ma znaczenie
Oczywiście pierwsze co rzuca się w oczy to kolor wewnętrznej i zewnętrznej ramy, ale nie zapominajmy, że jest jeszcze środek, czyli rdzeń. Niewidoczny przy zamkniętym oknie, przy otwartym stanowi już istotny element. Najczęściej spotykany rdzeń okna to biały, jednak nie ze wszystkimi konfiguracjami prezentuje się dobrze.
Źródło grafiki: https://www.aluplast.com.pl/aluplast-rozszerza-swoja-oferte-o-profile-z-pvc-z-antracytowym-rdzeniem
Alternatywą są rdzenie w odcieniu brązowym czy antracytowym, które dobrze komponują się z ciemniejszymi barwami ram. Antracytowy rdzeń przypomina konstrukcje aluminiową, jest zatem nowoczesną alternatywą dla bieli.
Poza kolorem ramy i rdzenia na estetykę okna wpływa także kolor uszczelek przy szybie, możemy wybrać np. karmelowy, antracytowy czy szary odcień.
Modne kolory okien - trendy 2020-2021
Elegancja w ciemnych barwach
W nadchodzących sezonach architekci chętnie będą stawiać na ponadczasową i elegancką czerń i ciemne szarości. Trend na czerń, pojawił się już w 2019 roku, będzie z powodzeniem kontynuowany. Czerń to przede wszystkim minimalizm, szyk oraz nowoczesność. Okna w tym odcieniu bez wątpienia doskonale komponują się z wieloma wystrojami wnętrz. Prosta forma i ciemna oprawa okna sprawia, że takie ramy sprawdzają się zarówno w nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym budownictwie. Czerń jest rozwiązaniem bardzo odważnym i nie dla każdego.
Źródło grafiki: https://veka.pl/produkty/spectral/
Nowoczesny antracyt i aluminium
Modną alternatywę dla nowoczesnych domów stanowią odcienie szarości. Jednym z chętniej wybieranych na świecie odcieni stolarki okiennej jest antracyt. Ten odcień ram akcentuje elegancki styl budynku. Antracyt świetnie kontrastuje z jasnymi elewacjami lub kolorami wewnętrznych ścian. Nowością będą natomiast profile o ultramatowej kolorystyce i jedwabiście gładkiej strukturze.
Antracyt, aluminium i inne odcienie szarości świetnie łączą się również z drewnem. Decydując się natomiast na pełną stolarkę w jednym tonie uzyskamy spójny i nowoczesny wygląd.
Klasyczna biel
Biel jest bez wątpienią barwą ponadczasową. Jeszcze 2-3 dekady temu zdecydowanie królowała. W ostatnich latach biel straciła na rzecz kolorowych oklein. Teraz powraca, jednak w nieco odmienionym designie. Obecnie popularne stają się białe okna o znacznie cieńszej ramie i większych powierzchniach przeszkleń. Białe okna dodają świeżości i dobrze komponują się zarówno z jasną jak i ciemną elewacją np. z cegły lub drewna.
Natura i drewno
W nadchodzących sezonach na spore zainteresowanie mogą liczyć także okna w okleinach drewnopodobnych. Szczególnym powodzeniem w tej grupie cieszą się ciemne odcienie takie jak orzech, mahoń czy dąb bagienny. Drewnopodobne okleiny okienne wpisują się w trendy powrotu do natury. Ramy w odcieniach drewna świetnie sprawdzą się w tradycyjnym budownictwie z jasną elewacją. Mogą także dopełnić nowoczesne budownictwo z elewacjami z dodatkiem drewna.
W budynkach bardziej tradycyjnych dominować będzie odcień „Winchester” jak również „Dąb Sheffield jasny” czyli wzory drewna o wyraźnie zarysowanych słojac. W nadchodzących sezonach zastąpi bardzo popularny, ale nieco przestarzały kolor „złoty dąb”.
Źródło: www.veka.pl 1. Okleina Winchester 2. Dąb Sheffield jasny
Źródło grafiki: www.veka.pl