Jakie wybrać moskitiery?
Wraz z nadejściem wiosny możemy cieszyć się promieniami słonecznymi. Długie i ciepłe wieczory sprzyjają otwieraniu okien i wpuszczaniu do pomieszczeń świeżego powietrza. Niestety sielankę bardzo często skutecznie utrudniają nam mali intruzi – owady. Nawet jeden komar w pokoju może nieźle uprzykrzyć nam nockę.
Oczywiście istnieją sposoby, aby uporać się z nieproszonymi gośćmi. Wygodnym i popularnym rozwiązaniem są moskitiery. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, tak aby każdy mógł znaleźć odpowiednie.
Z czego wykonane są moskitiery?
Wielu osobom moskitiery kojarzą się z grubą siatką, która zasłania widok za oknem oraz uciążliwym montażem. Na szczęście dzisiejsza technologia już dawno poszła do przodu i na rynku dostępne są moskitiery wykonane z włókna szklanego, które cechuje lekkość i możliwość tworzenia cienkich włókien. W celu dodatkowego zabezpieczenia siatka moskitiery pokrywana jest warstwą PVC, odporną na uszkodzenia mechaniczne.
Trudności w montażu, niepasujące wymiary – to również problem, który dziś nie występuje. Większość moskitier wykonywanych jest na zamówienie, a więc możemy zabezpieczyć każdej wielkości okno czy drzwi balkonowe. Czym natomiast różnią się między sobą dostępne moskitiery? Sposobem montażu oraz otwierania.
Rodzaje moskitier na okna i drzwi
Siatki do samodzielnego montażu
Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest wybór siatki zabezpieczającej i samodzielne przymocowanie jej do okna. Takie siatki występują na rolkach (samodzielne docięcie) lub można zamówić siatki „gotowce” odpowiednio docięte do wymiaru. W celu zamontowania takiej moskitiery siatkę należy przykleić do wewnętrznej strony ramy okna, wykorzystując dwustronną taśmę.
Inną popularną opcją jest przyklejenie do siatki oraz okna pasów rzepów, dzięki czemu można moskitierę zdemontować w dowolnym momencie. W przypadku drzwi balkonowych gotowe moskitiery składają się z dwóch elementów, łączonych magnesem, co umożliwia przechodzenie przez drzwi.
Zaletą takiej moskitiery jest oczywiście niska cena. Jednak nie brakuje przy tym rozwiązaniu wad. Minusem jest oczywiście czasochłonność montażu, szczególnie gdy sami będziemy moskitierę docinać. Gotowe mogą natomiast nie pasować do niestandardowych wymiarów. Takie moskitiery nie są też szczególnie trwałym rozwiązaniem, taśma klejąca szybko się zużywa i zostawia ślady. Rzepy mogą natomiast wpłynąć negatywnie na szczelność okna.
Moskitiery ramkowe
Okno
Kolejnym rozwiązaniem dostępnym na rynku, które jest prostsze i trwalsze są moskitiery ramkowe. Moskitiery ramkowe wykonywane są na zamówienie – zbudowane są z profili aluminiowych lub tworzywa sztucznego, na które naciągnięta jest siatka. Dostępne obecnie moskitiery ramkowe montuje się od zewnątrz, zaczepiając przy pomocy sprężynowych uchwytów na ościeżnicę okna. Gdy nie jest możliwy taki sposób montażu można zdecydować się na moskitiery ramkowe na magnesy lub przykręcane.
Drzwi
W przypadku, gdy chcielibyśmy zamontować moskitierę ramkową na drzwiach balkonowych, dostępne są rozwiązania ze wzmocnioną ramą aluminiową wyposażoną w zawiasy (stałe lub samozamykające). Wygląda to tak jakbyśmy mieli dodatkową parę drzwi.
Drzwi przesuwne
Spotkać możemy również moskitiery ramkowe przesuwne, ich montaż wymaga dodatkowego miejsca, aby mogły się przesunąć po otwarciu. Znajdują zastosowanie w dużych, przeszklonych wnękach balkonów, tarasów oraz ogrodów zimowych. Skrzydło moskitiery przesuwa się pomiędzy górną, a dolną szyną jezdną. Dodatkowe wzmocnienie, montowane poprzez połączenie zatrzaskowe, umożliwia wykonanie ramy skrzydła o większych gabarytach.
Niewątpliwą zaletą moskitier ramkowych jest ich trwałość oraz świetnie dopasowanie. Gdy kończy się sezon na owady zaleca się ich demontaż, aby nie były nieustannie narażone na działanie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych.
Moskitiery rolowane
Kolejnym rozwiązaniem są rolety rolowane zamknięte w kasecie montowanej do ościeżnicy od zewnątrz lub wnęki okiennej. Mechanizm działania przypomina znany z rolet tekstylnych. Poza kasetą należy zamontować specjalne prowadnice z uszczelkami szczotkowymi, których zadaniem jest zapewnić prawidłowe zwijanie siatki i jej ochronę przed uszkodzeniem, przez które mogłyby przedostać się insekty. W dolnej części prowadnicy umieszczone są zaczepy, gwarantujące pozostanie rolety na miejscu.
W przypadku okien najlepiej sprawdzają się rolety zwijane pionowo, natomiast w drzwiach poziomo. W przypadku szerokich drzwi montuje się dwie rolety, które łączą się na środku listwą magnetyczną.
Moskitiery rolowane są niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Można je w każdej chwili podnieść. Nie ma też konieczności ich rozmontowywania poza sezonem, gdyż kaseta chroni siatkę przed niekorzystnymi warunkami.
Moskitiery łączone z roletami
Gdy dopiero planujemy budowę domu lub wymianę okien rozwiązaniem, które warto poznać są rolety zewnętrzne z wbudowaną moskitierą. Od zwykłych rolet różni je dodatkowy rząd prowadnic, dzięki którym moskitiera może poruszać się niezależnie. Ukrywana jest natomiast w tej samej kasecie co roleta. Tego typu rozwiązanie dostępne jest we wszystkich typach rolet zewnętrznych (roleta – podtynkowa, elewacyjna, naokienna).
Jego zaletą jest zminimalizowanie ilość elementów montowanych do okna i wygodna.