Przejdź do treści
Proszę czekać...
Warmer Rahmen – was ist das und was bringt er?

Ciepła ramka - co to właściwie jest i co nam daje?

Stoisz przed wyborem okien do swojego domu lub mieszkania? Sprzedawca zaproponował Ci szyby z ciepłą ramką i zastanawiasz się co to w praktyce oznacza? Czym jest ciepła ramka i czy warto? Ten artykuł powstał zatem dla Ciebie.
Każde nowe okno wyposażone jest w tak zwaną ramkę dystansową, która rozdziela szyby w pakietach dwu i trzyszybowych. Ten niepozorny i mały element pełni niezwykle ważne funkcje – wpływa na przenikalność ciepłą i odpowiada za uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych.

Budowa szyb zespolonych, aby zrozumieć istotę ramki.

Szyba zespolona składa się z dwóch lub więcej tafli szkła oddzielonych ramkami dystansowymi. Przestrzeń miedzy szybowa standardowo wypełniona jest powietrzem, natomiast praktykowane jest również wypełnienie jej gazem szlachetnym argonem (Ar) lub Kryptonem (Kr) poprawiającym parametry przenikalności cieplnej szyby. Aby zabezpieczyć przestrzeń szybową przed zawilgoceniem, ramka dystansowa zostaje wypełniona silnym środkiem higroskopijnym w postaci granulatu. Właśnie dlatego ramki dystansowe w znacznym stopniu wpływają na izolacyjność cieplną pakietów szybowych. Istnieją jednak różne rodzaje ramek dystansowych.

Aluminiowe ramki dystansowe

Podstawowym rozwiązaniem jest montaż standardowej ramy wykonanej z aluminium, której zaletą może być niska cena, ale mają zasadniczą wadę – wysoką przenikalność ciepła. Oznacza to, że ramka staje się słabym punktem okna i wpływa na pogorszenie właściwości izolacyjnych. Ciepło cieka z naszego domu i rosną koszty ogrzewania. Czy można tego uniknąć? Oczywiście, tak i w tym celu właśnie powstały tzw. ciepłe ramki.

Ciepłe ramki dystansowe

W związku ze wzrostem popularności i zapotrzebowania na konstrukcje okienne ograniczające straty energii cieplnej, ograniczające „uciekanie” się ciepła przez okna, konieczne stało się opracowanie technologii produkcji szyb zespolonych wyposażonych w ramki z materiałów o niższej przewodności cieplnej niż aluminium. I tak zrodziła się era ciepłych ramek. Ciepłą ramką nazywamy ramkę dystansową wykonaną z materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych – tworzyw sztucznych lub stali szlachetnej.

ciepła ramka

Czym jest ciepła ramka wg normy ISO?

Kryterium ciepłej ramki według normy PN-EN ISO 10077-1

Zgodnie z normą PN-EN ISO 10077-1, za krawędź o polepszonych parametrach cieplnych uznać można taką krawędź, której ramka dystansowa spełnia następującą nierówność:

Σ (diλi) ≤ 0,007 W/K

gdzie:
di – grubość ścianki materiału
λi – współczynnik przewodzenia ciepła materiału w W/Mk

Na podstawie normy ISO można zatem stwierdzić, że do ramek ciepłych NIE zaliczają się popularne ramki dystansowe wykonane z aluminium oraz ramki stalowe. Mianem ramki ciepłej określane mogą być natomiast ramki ze stali szlachetnej (nierdzewnej) i ramki z tworzyw sztucznych.

Jak ciepła ramka wpływa na parametry okna?

W tabeli poniżej przedstawione zostały wyniki termiczne różnych konstrukcji okiennych. Tabela pokazuje wpływ ramki dynasowej na takie parametry jak:

Uw – wartość współczynnika przenikania ciepła przez okno
Psi - liniowy współczynnik przenikania ciepła przez krawędź

Im niższe są wartości tych parametrów tym lepsze właściwości termoizolacyjne posiada okno.

ciepła ramka swisspacer

Wyniki przeprowadzonych testów pokazują, że zastosowanie ciepłej ramki poprawia energetykę okna nawet o Uw=0,1 jest to bardzo duża wartość, która znacząco wpływa na komfort mieszkania.  

3 najważniejsze korzyści z wyboru ciepłej ramki

Po 1 niższe koszty ogrzewania

Pierwszą zaletą montażu ciepłej ramki jest oczywiście redukcja utraty ciepła. Przez nieszczelne okna, startego typu może uciekać nawet 20% ciepła. Wymiana okien na takie z ciepłą ramką w perspektywie czasu może przynieść niemałe oszczędności na ogrzewaniu.  

Po 2 rozwiązanie problemu kondensacji wilgoci na szybach

Aluminiowe ramki bardzo często powodują, że w okresach zimowych w przypadku słabo wentylowanych pomieszczeń na szybach wokół ramy zaczyna gromadzić się para wodna. Wynika to z dużej różnicy temperatury pomiędzy szybami zewnętrzną i wewnętrzną. Zastosowanie ciepłej ramki z wysokiej jakości tworzywa pozwala wyeliminować ten problem. Zadaniem ciepłej ramki jest podwyższenie temperatury powierzchni wewnętrznej krawędzi tafli szkła, co zmniejsza tym samym ryzyko kondensacji pary wodnej - szczególnie w narożnikach.

Po 3 zwiększenie trwałości okien

Zadaniem ramek dystansowych jest również ochrona okien przed przedostaniem się zanieczyszczeń i wilgoci. W tym celu pomiędzy szyby wpuszczany jest specjalny gaz – argon lub krypton. Nieszczelna ramka, powoduje, że gaz się ulatnia, a pakiet szybowy traci swoje właściwości. Dodatkowo nieszczelna ramka sprawia, że do wnętrza dostaje się wilgoć i rozwija się pleśń.

Badanie wpływu ciepłej ramki

Badaniem wpływu zastosowania różnego rodzaju ramek dystansowych, w tym ciepłych, zajął się niemiecki Instytut Technik Okiennych w Rosenheim. Wyniki tych badań wskazały znaczne różnice. Przy zachowaniu takich samych pozostałych parametrów okna zastosowanie ciepłej ramki wpłynęło na obniżenie całkowitego współczynnika przenikania ciepła Uw o od 7,7% aż do 11% w porównaniu do zastosowania stolarki z ramką aluminiową. Im niższe Uw tym niższa strata ciepła przez stolarkę okienną.

Jeśli stoisz przed wyborem stolarki okiennej i wciąż zastanawiasz się jaki rodzaj ramki dystansowej wybrać, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania.